Fakta o NA

Anonymní narkomani je mezinárodní asociace uzdravujících se závislých, fungující na principu komunity. Společenství NA, založené v roce 1953, je jednou z nejstarších a největších organizací svého typu – s více než 58 000 každotýdenními setkáními ve 131 zemích světa.

NA nabízí proces uzdravování ze závislosti a pomocnou sociální síť, které jsou vzájemně provázány. NA tvrdí, že jedním z klíčů úspěchu je „terapeutická hodnota" závislého, pracujícího s jinými závislými. Členové spolu hovoří o svých úspěších i výzvách v překonávání aktivní závislosti a o žití produktivního života bez drog, pomocí aplikace principů zahrnutých ve 12 krocích a 12 tradicích NA.

Jádrem a srdcem NA programu uzdravování je Dvanáct Kroků, které zahrnují přiznání si problému, hledání pomoci, angažování se v sebepoznávání, upřímné sebeodhalení, provádění náprav za způsobené škody a pomáhání závislým, kteří se chtějí uzdravovat.

Věříme, že přestat brát drogy je jen začátek. Program NA pomáhá naučit se žít bez drog. Centrem programu je něco, co nazýváme „spirituální probuzení" – s důrazem na jeho praktickou hodnotu, ne nějaký filozofický či teoretický, „nadpřirozený" obsah. NA jako takové je nenáboženské a povzbuzuje každého člena k individuálnímu chápání, ať už náboženskému nebo ne – tohoto „spirituálního probuzení".

NA není spojeno s žádnými jinými organizacemi včetně jiných dvanáctikrokových programů, léčebných center či nápravně výchovných zařízení. Jako organizace NA nezaměstnává žádné profesionální poradce či terapeuty. Nevlastní žádná pobytová zařízení či kliniky a neprovozuje právní, finanční, psychiatrické či zdravotnické služby.

NA má jen jeden úkol: zajišťovat prostředí, ve kterém si závislí mohou navzájem pomáhat přestat brát drogy a najít nový způsob života.

NA povzbuzuje své členy, aby vyzkoušeli kompletní abstinenci od všech drog včetně alkoholu. Je zkušeností NA, že kompletní a nepřetržitá abstinence poskytuje nejlepší základ pro uzdravování a osobní růst. Užívání antipsychotických a jiných lékařsky předepsaných léků určených doktorem a užívaných pod lékařským dohledem není vnímáno jako ohrožující abstinenci jedince. Členové jsou povzbuzováni, aby ohledně takového užívání léků konzultovali svou zkušenost s ostatními, aby vyhledali zkušenosti jiných členů NA a kvalifikovaných odborníků.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení