12 kroků

Když chcete, co nabízíme, a jste ochotni snažit se to získat, jste připraveni podniknout určité kroky. Tady jsou principy, které umožnily naše uzdravování.

 1. Přiznali jsme si, že jsme bezmocní vůči závislosti a naše životy začaly být nezvladatelné.
 2. Dospěli jsme k víře, že Moc větší než my sami může obnovit naše duševní zdraví.
 3. Rozhodli jsme se předat svou vůli a svůj život do péče Boha, jak ho sami chápeme.
 4. Provedli jsme důkladnou a nebojácnou morální inventuru sami sebe.
 5. Přiznali jsme Bohu, sami sobě i jiné lidské bytosti přesnou povahu svých chyb.
 6. Byli jsme zcela otevřeni tomu, aby Bůh odstranil všechny tyto charakterové vady.
 7. Pokorně jsme ho požádali, aby naše nedostatky odstranil.
 8. Sepsali jsme seznam lidí, kterým jsme ublížili, a stali jsme se ochotnými jim to vše vynahradit.
 9. Učinili jsme nápravy přímo těmto lidem, kdykoli to bylo možné, kromě případů, kdy by to jim, anebo jiným uškodilo.
 10. Pokračovali jsme v provádění osobní inventury, a když jsme chybovali, pohotově jsme to přiznali.
 11. Pomocí modlitby a meditace jsme zdokonalovali svůj vědomý styk s Bohem, jak ho sami chápeme, a modlili se pouze za to, aby se nám dostalo poznání jeho vůle a síly ji uskutečnit.
 12. Protože jsme se v důsledku těchto kroků spirituálně probudili, snažíme se předávat toto poselství ostatním závislým a uplatňovat tyto principy ve všech našich záležitostech.

Zdá se, že je to velký úkol a nemůžeme jej splnit najednou. Nestali jsme se závislými za jeden den, tak si pamatujte: pokrok – ne dokonalost! Jedna věc je pro naše uzdravování nejnebezpečnější. Je to nesnášenlivý nebo netečný postoj k duchovním principům. Tři z nich jsou nezbytné: poctivost, otevřená mysl a ochota. S nimi jsme na dobré cestě.

Cítíme, že náš postoj k nemoci zvané závislost je plně realistický: terapeutická hodnota toho, když jeden závislý pomáhá druhému, je nedocenitelná. Věříme, že náš způsob je praktický, protože nikdo nemůže pochopit závislého, ani mu lépe pomoci, než jiný závislý. Věříme, že čím dříve budeme čelit svým problémům v rámci společnosti, v každodenním životě, tím dříve se staneme přijatelnými, zodpovědnými a produktivními členy této společnosti.

Je jen jediný způsob, jak se vyhnout návratu do aktivní závislosti na drogách – nevzít si tu první drogu. Jestli jste jako my, už víte, že jedna je příliš mnoho a tisíc nikdy nestačí. Zdůrazňujeme to proto, že víme, že když bereme jakoukoliv drogu nebo nahradíme jednu druhou, znovu upadneme do závislosti.

Představa, že alkohol je něco jiného než drogy, přivedla mnoho závislých k recidivě. Před tím, než jsme přišli do NA, si mnoho z nás myslelo, že alkohol není jako jiné drogy, ale nemůžeme si zde dovolit žádné pochybnosti: Alkohol je droga. Jsme lidé s nemocí zvanou závislost a musíme se zdržet všech drog, abychom se uzdravili.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení