12 tradic

To, co jsme získali, můžeme udržet jedině bdělostí. Tak, jako je svoboda jednotlivce výsledkem Dvanácti kroků, je svoboda skupiny výsledkem našich tradic.

Dokud je pouto, které nás spojuje, silnější než síla, která by nás rozdělila, všechno bude dobré.

 1. Naše společné blaho by mělo být na prvním místě; osobní uzdravování závisí na jednotě NA.
 2. Pro účel naší skupiny existuje pouze jedna konečná autorita – milující Bůh, tak jak se vyjadřuje v našem skupinovém svědomí. Naši vedoucí jsou pouze spolehliví služebníci, kteří však nevládnou.
 3. Jedinou podmínkou členství je touha přestat brát drogy.
 4. Každá skupina by měla být autonomní s výjimkou záležitostí, které ovlivňují jiné skupiny nebo NA jako celek.
 5. Každá skupina má pouze jediný primární účel – přinášet své poselství závislému, který ještě trpí.
 6. Skupina NA by nikdy neměla podporovat ani financovat jakékoliv spřízněné zařízení nebo vnější subjekt, ani jim propůjčovat jméno NA, aby nás problémy peněz, majetku a prestiže neodvedly od našeho primárního účelu.
 7. Každá skupina NA by měla být plně soběstačná a odmítat vnější příspěvky.
 8. Společenství Anonymních narkomanů by mělo zůstat navždy neprofesionální, ale naše centra služeb mohou zaměstnávat speciální pracovníky.
 9. NA jako takové by nikdy nemělo být organizováno, ale můžeme vytvořit rady nebo výbory služeb přímo odpovědné těm, kterým slouží.
 10. Společenství Anonymních narkomanů nemá názory na vnější otázky, proto by jméno NA nemělo být nikdy zataženo do veřejného sporu.
 11. Naše vztahy s veřejností jsou založeny spíše na přitažlivosti než na propagaci; musíme vždy udržovat osobní anonymitu na úrovni tisku, rozhlasu a filmu.
 12. Anonymita je spirituálním základem všech našich tradic. Vždy nám připomíná, abychom kladli principy před osobnosti.

Chvíli potrvá, než tyto tradice postupně pochopíme. Informace získáváme rozhovory s ostatními členy a návštěvami různých skupin. Teprve když se zapojíme do služby, nás obvykle někdo upozorní, že „osobní uzdravování závisí na jednotě NA," a tato jednota je přímo úměrná tomu, jak pečlivě dodržujeme naše tradice. Dvanáct tradic NA je nezpochybnitelným základem, jsou to pokyny, které udržují naše Společenství živé a svobodné.

Dodržováním těchto pokynů v jednání s ostatními i s většinovou společností se můžeme vyhnout mnoha problémům. Netvrdíme, že Dvanáct tradic zabrání veškerým potížím. I tak se čas od času objeví problémy, kterým musíme čelit: problémy v komunikaci, rozdílné názory, vnitřní spory a potíže s jednotlivci i skupinami mimo Společenství. Když ale tyto principy pečlivě uplatňujeme, můžeme se vyhnout některým úskalím.

Mnoho našich problémů se podobá těm, kterým čelili naši předchůdci. Jejich draze zaplacená zkušenost dala tradicím vzniknout, a naše vlastní zkušenost ukazuje, že tyto principy platí dnes úplně stejně, jako když byly tradice poprvé zformulovány. Tradice nás chrání před vnitřními i vnějšími silami, které by nás mohly zničit. Jsou to skutečně pouta, která nás drží pohromadě. Fungují ale pouze, když je pochopíme a uplatňujeme v životě.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení